Cintorín bol založený v roku 1900 (letopočet uvedený v nadstavci vstupnej brány), na severovýchodnom okraji mesta. Cintorín pri barokovej kaplnke na východnej hranici historického jadra mesta (kaplnka Panny Márie Karmelskej na Krušovskej ulici) už v tomto období nepostačoval. Rozšírený bol v roku 1934, pri vchode bola studňa na polievanie kvetín, byt hrobára a strážcu cintorína, umrlčia komora (údaje uvedené v mestskej kronike).
Rozsiahla obdĺžniková parcela cintorína je orientovaná dlhšou stranou kolmo k hlavnej ceste.
Východná strana cintorína, od hlavnej cesty je ohraničená plným ohradným múrom a bránou. Kolmo na ohradný múr je situovaná hlavná komunikačná os vedúca od vstupnej brány pozdĺž celým areálom. Múr s dominantnou architektúrou vstupnej brány bol postavený pri vzniku cintorína, v roku 1900, v historizujúcom neoklasicistickom slohu. Pôvodne boli do severnej časti múru včlenené byty hrobára a strážcu cintorína. Ich východné fasády boli súčasťou ohradného múru, kým hmota stavieb bola situovaná do areálu cintorína. Byty boli v 60-tych rokoch 20. storočia asanované.
Ohradný múr, dlhý 120 m, je členený piliermi, pričom vstupná brána je situovaná v strede jeho dĺžky. Hmota múru spočíva na kamennom sokli. Južnú časť múru delia piliere na 11 pravidelných polí. Omietnuté piliere štvorcového prierezu s dĺžkou strany 40 cm sú ukončené dvojstupňovou rímsou a nízkou stanovou strieškou, murované polia sú ukončené okapovou rímsou oblúkového profilu. Pravidelné členenie severnej časti múru narúša pôvodné východné obvodové murivo asanovaných bytov. Polia tvorené zachovanými murivami bytov sú zakončené horizontálne (náznak pôvodného zastrešenia asanovaných objektov). Dominantná architektúra vstupnej brány je zakomponovaná v strede južného múru. Vstupný otvor s polkruhovým nadpražím ohraničujú dva mohutné nosné piliere štvorcového prierezu. K pilierom sú pričlenené prevýšené úseky múru; ktorých čelné steny vypĺňajú plytké štukové zrkadlá soštvrťkruhovo vykrojenými rohmi. Na okrajoch múrov sú osadené kovové svietniky. Vonkajšie hladké piliere, ohraničujúce prevýšené úseky, sú kryté dvojstupňovou rovnou strieškou. Ich drieky členia obdĺžnikové štukové zrkadlá a kotúčový vlys pod rímsou. Múr završuje okapová rímsa s prierezom stlačeného oblúka.