Budova fary je situovaná na východnej strane južnej časti námestia, v centre historického jadra mesta, vyhláseného za pamiatkovú zónu „Centrálna časť historického jadra mesta Topoľčany“.
Budova fary je situovaná na východnej strane južnej časti námestia, v centre historického jadra mesta, vyhláseného za pamiatkovú zónu „Centrálna časť historického jadra mesta Topoľčany“.
Dom má staršie stavebné jadro, podstatná časť hmoty objektu vznikla pravdepodobne v 17. storočí. Datovanie stavebných úprav upresnil reštaurátorsky výskum uličnej fasády, vykonaný z dôvodu nálezu staršej výzdoby fasády, zisteného počas obnovy fasády v roku 2010 na severozápadnom nároží uličného krídla. Reštaurátorským výskumom boli zistené 4 zásadné stavebné etapy, ktorými objekt nadobudol dnešný výraz. Najdôležitejším zistením výskumu bolo zadefinovanie fragmentov náhodného nálezu úpravy fasády čierno-bielym maľovaným kvádrovaním zo 17. storočia - pravdepodobne primárna úprava fasády budovy. Okrem tohto nálezu bola upresnená renesančná výška a šírka 2-podlažnej budovy (korunná rímsa bola nižšie o približne 130 cm a dom bol širší na západnej strane o 40 cm). Zistené bolo i navýšenie dnešnej nivelety chodníka o 70 cm.
Nález maľovanej výzdoby zmenil datovanie vzniku budovy uvedené v monografii Topoľčany vo vrstvách vekov: „Budovu fary postavili mešťania s podporou zemepánskej fundácie v roku 1765. Mala dve poschodia, vínnu pivnicu a stajne." Na základe výsledkov reštaurátorského výskumu možno konštatovať, že tento údaj sa týka stavebnej úpravy budovy fary realizovanej v roku 1765. Bližšie informácie o vzhľade fasády v danom období reštaurátorský výskum nepriniesol.
Súčasný neorenesančný výraz hlavnej uličnej fasády možno datovať do obdobia 19. storočia.
V 19. storočí dostala fasáda dnešnú osovosť, svetlozelený náter a plastickú terakotovú výzdobu s čiernym náterom. Pravdepodobne bola v tomto období budova nadstavaná do dnešnej výšky. V nasledujúcich obdobiach bola fasáda viackrát natieraná, zistený bol biely, tmavozelený a svetlohnedý náter.
V 80-tych rokoch 20. storočia bola fasáda budovy preomietnutá cementovými omietkami, najskôr náterom okrovo červenej farby, neskôr svetločervenej farby. V tomto období došlo aj k dispozičným úpravám budovy.
V rámci obnovy v roku 2010 bola realizovaná obnova severnej fasády podľa výsledkov reštaurátorského výskumu a reštaurovanie renesančného fragmentu horizontálnej výzdoby; dvere podjazdu boli obnovené umelecko-remeselným spôsobom.
Fara v roku 1902
zdroj: Archív KPÚ Nitra